SIROVA VEGANSKA KUHINJA
MELEM ZA NAŠE TIJELO I DUH
Samo zamislite koliko vremena (i novca) smo potrošili na kuhanje i kupovanje štetnih dodataka namirnicama. Koliko se je loših, zlonamjernih industrija podržalo kupovanjem prerađene hrane, na čije laži se žmiri kao da se nije u stanju vidjeti što se to ustvari radi... bori se za profit nauštrb zdravlja i svega humanog. Koliko se je loših ekonomskih poteza podržalo kao što je prekomjeran uvoz, zanemarivanje lokalne proizvodnje, uzgoj mesa... Koliko se nepotrebno zemljini resursi iskorištavaju i zloupotrebljavaju. I ono najvažnije koliko je života bilo potrebno oduzeti da bi se zadovoljila pohlepa i potreba da usrećimo naša osjetila na tren….
Prelaskom na sirovu hranu, uz očigledno poboljšanje zdravlja, energije, koncentracije, emocija, osjećaja pravednosti, humanosti itd., uvidjet ćete jednu novu dimenziju prehrane i raznovrsnosti iste koja će vam svakako donijeti ogromnu dobrobit.
Što je sirova prehrana (Raw food) i koje su njene prednosti
Sirova prehrana (raw food) osigurava sve važne nutrijente i minimalno opterećuje probavu, a baza je svježa prirodna hrana, voće, povrće, orašasti plodovi, alge, klice, svježe cijeđeni sokovi… Kuhana hrana u sirovojedstvu se smatra praznom jer se zagrijavanjem gubi ili mijenja struktura vitamina, minerala, enzima i vlakana te se ne bi smjela izlagati temperaturi višoj od 45 Celzijevih stupnjeva. Najveći dio prehrane se temelji na zelenom lisnatom povrću, koje je superhrana i ispunjava sve ljudske prehrambene potrebe. Kao kod bilo kojeg načina ishrane tako i kod sirovojedstva od presudne je važnosti hraniti se izbalansirano te unositi sve potrebne makro i mikro nutrijente, u protivnom dolazi do raznih deficite, te se time ugrožava zdravlje.
Zdravstvene prednosti:
Više energije-veća izdržljivost
Jačanje imuniteta
Bolja probava
Bolja memorija
Snažniji metabolizam
Prirodna ljepota
Normaliziranje tjelesne težine
Dugovječnost
Kako uvesti sirovu hranu- nabavka namirnica, planiranje
Sirovu hranu je potrebno uvesti postepeno, unoseći u dnevnu prehranu sve viši sirovoga, a što manje kuhanoga. Naravno nekom je potrebno duže a nekom kraće, no optimalno potrebno vrijeme privikavanja je do godinu dana, što ovisi o dosadašnjem načinu ishrane.
Poželjno je da je hrana ekološki uzgojena. Obzirom da nije lako doći do certificirane hrane radi slabe ponude i pretjerane cijene, potruditi se pronaći na tržnici nekoga tko uzgaja na što prirodniji način. Kupovati sezonsko i domaće uzgojenu hranu koja nije dugo putovala. Izuzev tropsko voće. Komercijalan uzgoj, dobro oprati, oguliti, potopiti u sodi bikarboni i jabučnom octu.
Koji uređaji su potrebni (ali ne i prijeko potrebni)
Dobar blender, sokovnik, dehidrator, sjeckalica (multipraktik) i spiralizator. Destilator za vodu nije potreban sa spravljanje hrane, ali bi bilo dobro uvesti destiliranu vodu umjesto flaširane ili vode iz slavine. Najbolja je izvorska voda.
Što jesti u danu
U danu mora biti zastupljeno sve od voća, povrća, posebno zeleno lisnato, orašida, sjemenaka i začina.
Jako je bitno konzumirati što više zelenog lisnatog povrća (salata, špinat, blitva…) koje možete jesti samostalno ili ga miješati sa ostalim povrćem, ciklom, mrkvom, korabom, komoračem, kupusom, paprikom, rajčicom, gljivama… te orašidima i sjemenkama.
Voće ne jesti više vrsta u jednom obroku. Voće ne miješati sa korjenastim povrćem, isključivo sa zelenim lisnatim.
Orašide klijati (namočiti preko noći), ali i slobodno jesti ne proklijalo. Orašide ne miješati sa svježim voćem, eventualno sa sušenim.
U našem centru se održavaju razne RAW radionice
- upoznavanje sa sirovojedstvom
- radionice sirovih sokova i smutija
- radionice klijanja i dehidriranja namjernica
- radionica sirovih glavnih obroka
- radionica sirovih slastica
- KREKERI, POPEČCI, OKRUGLICE, TORTILJE, KRUH, SLANE KOŠARICE, PICE
- SALATE, UMACI, MARINADE,
- POVRTNE ROLICE, RAW VEG SUSHI
- ZELENI SOKOVI
- SIREVI
- PRIPREMA HRANE, DEHIDRIRANJE, REDEHIDRIRANJE
- KOMBINIRANJE NAMIRNICA
- STVARANJE ZALIHA I ZIMNICE
- PRIPREMA BRAŠNA OD PROKLIJALE HELJDE
- KLIJANJE ŽITARICA I MAHUNARKI, PRIPREMA BRAŠNA
- SUPERFOOD
- TORTE, PUDINZI, SLADOLED, PALAČINKE, ROLADE, MAKOVNJAČE, ČOKOLADA, SLATKE KOŠARICE, ENERGETSKE KUGLICE I PLOČICE
- SMOOTIE
- SOKOVI
- SUŠENJE VOĆA/DEHIDRIRANJE, REDEHIDRIRANJE
- PRIPREMA ZAČINSKIH AROMA CITRUSA
- PRIPREMA MLIJEKA
- BRAŠNO ORAŠIDA
- PUNJENJA I SMJESE, TIJESTA
- KOMBINIRANJE NAMIRNICA, VOĆE, ORAŠIDI, DODACI
- POHRANJIVANJE
- SUPERFOOD
- Primjena yogijskih načela (ahimsa, vegan) i inspiracija u našim učiteljima
- (Yoga Food Concept), prehrana po čakrama
- Primjena Ayurvede u sirovojedstvu i sirova prehrana prema tipovima
- Utjecaj sirove prehrane na: cjelokupno fizičko zdravlje, probavu, enzime; utjecaj na psihu i duhovnost; utjecaj na ljepotu kože, sjaj u očima i puno energije (prane)
- Prasadam (pročišćena hrana), što se može nuditi a što ne
- Raw detox program i dopuna hidrokolon terapija
Naša sreća i duhovni razvoj počinju s našim zdravljem. Kada smo zdravi, ispunjeni smo pozitivnom energijom i kreativnošću, tako širimo osjećaj ispunjenja i pozitivnih vibracija u okoliš.
Neke dane se možemo osjećati depresivno i letargično, naljutiti se na naše drage i postupati bez razumijevanja. To je najčešće uzrokovano nedostatkom energije i zdravlja u našem tijelu i umu. Zato je važno zadržati dobro zdravlje. Dobro zdravlje će nam donijeti inspiraciju i snagu volje da probudimo unutarnje znanje i razvijamo se u pozitivnom smjeru.
Zdravi smo kad svi sustavi tijela i uma rade skladno. Kada tijelo ima dobru cirkulaciju krvi, pravilnu apsorpciju hranjivih tvari i eliminaciju toksina.
Naše zdravlje uglavnom ovisi o našim vlastitim navikama i načinu na koji živimo. Postoji pet elemenata koji određuju i utječu na naše zdravlje - um, kisik, vodu, sunce i prehranu. S ovih pet elemenata možemo uravnotežiti i energizirati naše sustave.
01. Kultivirajte pozitivan UM
Um ima moć promijeniti našu kemiju tijela i kontrolira svaku stanicu u tijelu.
Negativne emocije poput ljutnje, tjeskobe i straha iscrpljuju našu energiju koja je osmišljena kako bi revitalizirala sustave tijela. S druge strane, pozitivne emocije poput ljubavi, suosjećanja i sreće pune naša skladišta energije, osnažuju stanica i njihovu funkciju.
Kada kultiviramo pozitivne misli i osjećaje, pozitivan stav to postaje navika našeg uma. Tada imamo sposobnost da se nosimo sa stresom i da privučemo pozitivne stvari u naše živote.
02. Povećajte količinu KISIKA / PRANE
Kisik je najvažniji element u tijelu.
Kisik transportira pranu (vitalnu energiju) u naše tijelo, bez koje stanica ne mogu živjeti. Glavni problem modernog društva je u tome što prosječna osoba ne diše pravilno i koristi samo 1/3 kapaciteta pluća. Plitko disanje dovodi do nedostatka kisika u tijelu, a time i nedostatka prane ili vitalne energije, slabog imuniteta i na kraju bolesti.
Provođenjem jednostavnih pranajama kao što su duboko disanje, anuloma viloma i kapalabathi povećavamo količinu kisika i prane u tijelu i tako poboljšavamo našu vitalnost, pravilno funkcioniranje tjelesnih sustava, zdravlja općenito.
03. Pijte dovoljno VODE
Oko 70% našeg tijela je napravljeno od vode. Voda ima ključnu ulogu u transportu hranjivih tvari u stanice našeg tijela i izlučivanju otpadnih tvari iz tijela.
Ako ne pijemo dovoljno vode (između 3 i 5 litara dnevno, ovisno o godišnjem dobu i klimi), dolazi do dehidracija i nakupljanje toksina, a na kraju se može pojaviti i bolest.
04. Provedite dovoljno vremena na SUNCU i TJELESNO AKTIVNI
Izloženost Sunčevom svjetlu potiče oslobađanje hormona u našem mozgu, odgovorno je za dobar san, mentalno zdravlje i revitalizaciju. Također, kada je koža izložena sunčevom svjetlu proizvodi vitamin D, koji poboljšava imunološki sustav, pomaže u sprečavanju raka i važan je za funkciju mozga. Zato je važno da naše tijelo bude izloženo sunčevom svjetlu najmanje jedan sat dnevno kako bi održalo dobro zdravlje.
CIRKULACIJA je od velike važnosti za opće zdravlje tijela. U našem tijelu neprestano kruži oko 35 litara tekućine. Ako ta cirkulacija nije dobra, onda se funkcije tijela ne mogu pravilno odvijati. Stoga, da bismo održali naše tijelo aktivnim, moramo hodati, svakodnevno raditi jogijske vježbe ASANE.
05. Uravnotežena PREHRANA
Postoje tri osnovna pravila koja trebamo slijediti, što se tiče prehrane: kvaliteta, količina i raznolikost.
Kvaliteta - uvijek se moramo pobrinuti da ono što jedemo bude organsko i iz pouzdanog izvora. Hrana ne smije biti pretjerano termički obrađena. Veći dio hrane treba ostati sirov, minimalno 50-70%.
Količina - nemojte se prejesti, jedite umjereno i polako (1/3 želuca treba napuniti hranom, 1/3 s vodom i 1/3 praznog (zrak) za pravilnu probavu). Jesti samo kada smo gladni.
Raznovrsnost - ne jesti istu hranu svaki dan, jesti sezonsku i raznovrsnu hranu.